SPRÓBUJ TEGO!

Paul Dulski
01/11/21 17:59:39

Zarządzanie budżetem

Wysokie wyniki wyszukiwania w Google SERP gdy wyszukuje "zarządzanie budżetem"

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają i to prawda, ale żyjemy w świecie opartym o pieniądze. Potrzebujemy ich, by funkcjonować: opłacić rachunki, kupić żywność, ubranie, itd. W wielu miejscach naszego globu są niezbędne, by zadbać o podstawową opiekę medyczną.

Mają też znaczący wpływ na naszą kondycję psychiczną. Ich brak lub złe gospodarowanie pieniędzmi może powodować niepotrzebny stres, złość, frustrację, często napięcia w małżeństwie i inne tego typu przypadłości. Właśnie dlatego odpowiednie zarządzanie budżetem jest tak ważne, gdyż pomaga uniknąć wielu zgryzot i dobrze sobie radzić w życiu — nawet jeśli dysponujemy skromnym budżetem.

ZARZĄDZANIE BUDŻETEM — TRÓJPODZIAŁ WPŁYWÓW

Większość z nas po otrzymaniu wypłaty na konto po prostu zaczyna ją wydawać i konsumować przez cały miesiąc. Czasami więc nam wystarczy a czasami nie. Tymczasem pieniądze pozostawione same sobie mają tendencję do tajemniczego „rozpływania się”.
Dlatego postanów sobie, że kiedy dostaniesz kolejną wypłatę, to TY nimi zarządzisz.
Przede wszystkim powinniśmy podzielić je na trzy grupy:
1. PODSTAWOWE WYDATKI (czyli opłaty + żywność)
2. OSZCZĘDNOŚCI (różne cele, (np. wakacje) + odłożenie czegoś na czarną godzinę)
3. INWESTYCJE (remont, zakup nowej rzeczy, biznes)

 Kiedy otrzymujemy więc wypłatę, dzielimy ją na poszczególne grupy. Np. część pieniędzy możemy przelać na konto oszczędnościowe i to będą nasze środki z kategorii OSZCZĘDNOŚCI (większość banków oferuje otwarcie i prowadzenie kont oszczędnościowych za darmo, niektóre mają tzw. „Skarbonki”, czyli subkonta, tworzone gdy zbieramy na jakiś cel). Możemy też odkładać pieniądze w tak zwaną „skarpetę”. Dobrze jest w tym celu założyć kilka kopert i podpisać, np. ubezpieczenie auta, remont domu, wymiana telefonu, itd. Żeby lepiej to ogarnąć, warto pobrać sobie aplikację (np. z Sklepu Google Play na Andrioda, App Store na produkty Apple)  lub po prostu schemat z Google lub Excela.

Ale jak zarządzać budżetem w czasie, kiedy jest coraz większa inflacja i w kieszeni prawie nic nie zostaje

ZARZĄDZANIE BUDŻETEM — SZUKANIE OSZCZĘDNOŚCI

Pierwsza rzecz, którą musimy zrobić, to zlokalizować, gdzie upłynniamy najwięcej pieniędzy. Zazwyczaj wygląda to tak: najwięcej kosztuje nas mieszkanie, następnie jedzenie i auto.

Nie wszystkie dziedziny możemy zmienić i nie na wszystkie mamy wpływ. Jednak zbyt często jesteśmy skostniali w swoich poglądach i przyzwyczajeniach. Jeśli wynajmujemy mieszkanie warto rozejrzeć się za bardziej ekonomicznym. Często można znaleźć atrakcyjniejsze mieszkanie, a przy tym w lepszej cenie albo np. w miejscowości, w której pracujemy. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na paliwie, amortyzacji, czy czasie, który jest bardzo cenny w naszych czasach.

Ale nawet jeśli nie mamy możliwości podjąć tak drastycznych kroków jak zmiana mieszkania, to szukajmy oszczędności w nim samym. Np. zawsze da się trochę zredukować wydatki. Wymień żarówki na energooszczędne. To może zmniejszyć twoje wydatki o kilkanaście złotych na rachunku. Używaj częściej prysznica zamiast kąpać się w wannie. Sprawdź, czy twoja spłuczka ma regulację zużywania wody. To drobne sprawy, jednak w skali roku pozwalają zaoszczędzić kilka stówek.

Najwięcej jednak można zaoszczędzić na jedzeniu. Przede wszystkim dlatego, że jemy za dużo. Zdecydowanie za dużo w porównaniu do tego, czego potrzebujemy. Nie bez przyczyny mamy odstające brzuchy i obrastamy tłuszczem.

JAK OSZCZĘDZIĆ NA JEDZENIU?

Oto kilka rad jak zaoszczędzić na jedzeniu:
kupuj tylko tyle jedzenia, ile potrzebujesz (człowiek pracujący fizycznie średnio może jeść dwa posiłki dziennie i będzie w pełni wydolny i zdrowy).
– przed zakupami rób listę niezbędnych i konkretnych rzeczy,
unikaj kupowania słodkości,
wybieraj mały wózek na zakupy albo koszyk,
– rób zakupy na cały tydzień, dzięki temu będziesz rzadziej w sklepie i mniej wydasz,
rozkładaj budżet na tygodnie (to znaczy, jeśli twój miesięczny budżet wynosi 500, podziel go przez 4. Masz więc 125 do dyspozycji na tydzień. Musisz kombinować tak, by ci wystarczyło),
– kupuj produkty tylko w rzeczywistych promocjach,
sprawdzaj cenę względem wagi (wiele produktów ma niższą cenę półkową, ale w rzeczywistości są droższe. Patrz zawsze na cenówkę i cenę w przeliczeniu na kg, czy gramy).

Trzecim największym wydatkiem jest samochód. Staraj się używać auta jak najrzadziej, szczególnie gdy masz pokonywać krótkie odcinki. Lepiej dla zdrowotności się przespacerować albo wybrać rower. Dbaj też o regularną wymianę filtrów, np. regularnie zmieniane filtry gazu pozwalają wydłużyć trasę o kilkadziesiąt kilometrów. Odkładaj też pieniądze na drobne naprawy, ubezpieczenie i przegląd. Dzięki temu nie będziesz się musiał martwić, że w jednym miesiącu nazbierało ci się dużo wydatków.

ZARZĄDZANIE BUDŻETEM — REDUKCJA KOSZTÓW STAŁYCH

Warto przyjrzeć się też wydatkom niezbędnym w tych czasach, ale takim, na który mamy jakiś wpływ. Np. możemy rozważyć, jeśli jest taka możliwość, zmianę opłat energii z ryczałtowej na rzeczywistą. Firmy sprzedające energię posiadają różne taryfy. Przypatrz się, która jest najbardziej opłacalna dla ciebie.

Niektórzy płacą też zupełnie niepotrzebnie za utrzymanie konta bankowego. Może wydawać się, że to kilka złotych miesięcznie, ale w skali roku to znowu jakaś konkretna suma. A właśnie na tym polega oszczędzanie. Na odkładaniu drobnych kwot. Na rynku jest mnóstwo zaufanych banków, które oferują darmowe prowadzenie konta, przelewów, wypłat z bankomatów, itd. Warto więc zmienić bank i nie ma co się bać, teraz większość formalności załatwi za nas bank.

Podobnie jest z ofertami w sieciach komórkowych. Niemądrze jest wiązać się długimi, a przy tym nieopłacalnymi umowami. Zamiast brać telefon na abonament lepiej odłożyć i kupić sobie taki, który naprawdę chcielibyśmy mieć. Obecnie najlepiej mieć telefon na kartę, daję to bardzo dużą elastyczność we wszelkich zmianach. Jeśli masz telefon na abonament, staraj się jak najszybciej przejść na umowę na czas nieokreślony. Daje ci to możliwość jej rozwiązania w każdym momencie. Nie obawiaj się też sprawdzać konkurencji i w razie potrzeby przejść do innej firmy. Możesz przy tym zachować swój numer i to zazwyczaj bez żadnych kosztów.

Zarządzanie budżetem na początku może nie być łatwe i z pewnością wymaga samodyscypliny, ale na pewno się opłaca! Zastosowanie wyżej wymienionych rad pozwoli ci zaoszczędzić od kilkuset złotych do kilku tysięcy rocznie, środki te będziesz mógł przeznaczyć np. na wymarzony urlop czy wakacje (o tym, jak zaoszczędzić na wakacjach piszę tutaj). Zacznij więc już dziś!

 

A ty, jakie masz sposoby, by zaoszczędzić parę groszy? Napisz w komentarzu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak oszczędzać na podróżowaniu, zobacz artykuł:

Tagi

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany