Refleksje nad…

Paul Dulski
20/09/20 20:25:19

...samotnością

mężczyzna pod drzewem

Zdawał się być człowiekiem sukcesu. Wszystko mu w życiu wychodziło. Zawsze lubiany, w centrum uwagi. Ludzie go podziwiali oraz podświadomie zazdrościli mu tego, że się ustawił i był rozchwytywany.
A jednak, gdy na niego patrzyłem, z dala od lamp reflektorów, wydawał się poważny, zadumany… smutny.
Siedział naprzeciw mnie w swoim eleganckim garniturze w kratę z koszulą rozpiętą w kołnierzyku.
— Czego się najbardziej boisz? — zapytałem.
— Momentu, w którym gasną światła — powiedział.
— Co masz na myśli?
— Zobacz, ludzie postrzegają i oceniają to, co widzą. Zazdroszczą mi pieniędzy, luksusu i adoracji. Widzą to, co chcą widzieć. Widzą mnie jako świetnego przywódcę w zespole, człowieka sukcesu, ale nie znają o mnie prawdy.
— A jaka jest prawda?
— Prawda jest taka, że boję się tego, co będzie, gdy… — przerwał, jakby nie chciał o tym mówić.
— Gdy… stanie się, co? — nie odpuszczałem.
— Zobacz, mam rodzinę, przyjaciół, moja kariera się rozwija… Co, jeśli to stracę? Co, jeśli zostanę sam i spadnę na samo dno?
— Więc boisz się samotności?
— Myślę, że każdy się jej boi.
— Ja myślę, że nie — odparłem zdecydowanie.
— Jak to? Nie boisz się, że zostaniesz sam jak palec? Co wtedy poczniesz?
Zazwyczaj boimy się tego, czego nie znamy lub o czym wyrobiliśmy sobie już zdanie, że okaże się takie, bo może dla kogoś takie było. Boimy się też rzeczy, które już nas spotkały i okazały się dla nas straszne; rzeczy, z którymi nie mogliśmy sobie poradzić i teraz nie chcemy, żeby to się powtórzyło.
Wielu ludzi boi się samotności, bo jej nie zna lub jej doświadczyło, ale nie umiało sobie z nią poradzić.
Kiedy masz obok siebie kogoś wspaniałego, kogoś z kim spędzasz czas, kto cię rozumie i komu możesz się zwierzyć, wizja straty może wydawać się straszna. I nie ma w tym nic dziwnego, jeśli umiesz kochać.
Strach przed samotnością jest jednak czymś więcej, bo nie tylko wskazuje nam na utratę czegoś lub kogoś, ale wskazuje nam również na nasze osobiste braki. Właśnie dlatego jest taki silny.
— Czy lubisz samego siebie? — odpowiedziałem pytaniem na jego pytanie.
— Nie wiem, nie umiem ci na to odpowiedzieć — odrzekł.

SAMOTNOŚĆ POMAGA NA NOWO ODKRYĆ I PRZEBADAĆ SAMEGO SIEBIE

— A kiedy ostatnio byłeś sam ze sobą, odcięty od wirtualnego świata, zupełnie sam?
— Nie pamiętam — uśmiechnął się — staram się tego unikać. Czuję się obco sam ze sobą.
— A to błąd. Bardzo duży błąd. Samotność jest nam niezwykle potrzebna. Jest niezbędna do rozwoju.
— Dlaczego? — zapytał marszcząc brwi.
— To czas sprawdzianu. Zauważ, co się dzieje, kiedy zostajesz sam —następuje cisza. Możesz się wsłuchać w samego siebie, usłyszeć swój oddech. Twoje myśli dotąd rozproszone zaczynają się skupiać i pojawia się refleksja — nad sobą, nad swoim życiem, planami, potrzebami i pragnieniami. Wtedy możesz zobaczyć samego siebie z pewnej odległości. Jaki jesteś? Czy lubisz samego siebie? Czy lubisz przebywać sam ze sobą? Czy się nudzisz, czy jesteś zajęty? Gdzie wędrują twoje myśli? Widzisz, to czas, dzięki któremu możesz się przyjrzeć samemu sobie. Zobaczyć, kim i jaki jesteś. Czy wciąż jesteś atrakcyjny? Czy wciąż masz pasje? Jeśli tam, w czterech ścianach, w głuchej ciszy, czujesz się ze sobą dobrze, to wiesz, że gdy będziesz z innymi, oni też będą się dobrze czuli przy tobie. Ale jeśli czujesz się źle sam ze sobą, jeśli przebywanie z samym sobą cię nudzi, to tylko kwestia czasu kiedy inni też nie będą mogli z tobą wytrzymać. To znak, że przestałeś ich inspirować, a tylko czerpiesz z ich pokładów. Uważaj więc, bo stajesz się wampirem energii! W samotności jest dużo pozytywnych aspektów. To czas na rozmyślanie, na refleksję, na rozmowę z Bogiem, na zrozumienie, że potrzebujemy innych, a kiedy to rozumiemy, na nowo zaczynamy ich doceniać. A kiedy doceniamy, to zaczynamy inspirować, a kiedy inspirujemy, to dajemy, a kiedy dajemy ludzie do nas lgną, a kiedy do nas lgną, czujemy się szczęśliwi.
— Więc co mam zrobić?
— Pozwól sobie być samotny. Zobacz jak to będzie, a wtedy przestanie cię to przerażać.
— A jeśli się okaże, że nie jest mi dobrze z samym sobą?
— To zmień to jak najszybciej! Zacznij się sobie przyglądać i zobacz, nad jakimi cechami musisz popracować, a jakie jeszcze rozwinąć. Kiedy będziesz bogatym człowiekiem wewnątrz, nie będziesz się musiał obawiać samotności, bo ludzie sami będą do ciebie lgnąć. Wtedy będziesz pragnąć jej chociaż trochę, by zadbać o siebie.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany